Suppose a force of 21.4 N pushes ontwo boxes of unknown mass. We know, however,
ID: 1755430 • Letter: S
Question
Suppose a force of 21.4 N pushes ontwo boxes of unknown mass. We know, however, that the accelerationof the boxes is 1.24 m/s2and the contact force has a magnitude of 4.46 N. (a) Find the mass of the larger box.1 kg
(b) Find the mass of the smaller box.
2
The answers in the box are incorrect. Nobody has answered themright yet i have been trying for three days.
(a) Find the mass of the larger box.
1 kg
(b) Find the mass of the smaller box.
2
The answers in the box are incorrect. Nobody has answered themright yet i have been trying for three days.
Explanation / Answer
Given thatSuppose a force of 21.4N pushes on the two boxes (F) =21.4N
The acceleration of the boxes is (a) =1.24 m/s2
The contact force has a magnitude of (f) = 4.46 N.
Now the net horizontal force acting on the two boxes is givenby Fx= F = 21.4N We also know that F = Ma so (21.4N) = M(total)(1.24m/s2) M(total) = 17.25kg To find the mass of box 2, use the equation:f=m2ax orm2= f/ax =4.46N/1.24m/s2 =3.59 kg =3.59 kg To find the mass of box 1, subtract the mass of box 2 from thetotal mass: = 17.25-3.59 = 13.66kg ˜ 14.0kg a) Therefore the mass of the larger box is m1=14.0kg b) The mass of the smaller box is m2=3.59kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.