Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a)A 0.469m length of wire is formed into a single-turn, squareloop in which ther

ID: 1755456 • Letter: A

Question

a)A 0.469m length of wire is formed into a single-turn, squareloop in which there is a current of 11.0A. The loop is places in amagnetic field of 0.148T. What is the maximum torque that the loopcan experience? b)What must be the readius of a circular loop wire so themagnetic field at its center is 1.76e-4T when the loop carries acurrent of 14.3A? a)A 0.469m length of wire is formed into a single-turn, squareloop in which there is a current of 11.0A. The loop is places in amagnetic field of 0.148T. What is the maximum torque that the loopcan experience? b)What must be the readius of a circular loop wire so themagnetic field at its center is 1.76e-4T when the loop carries acurrent of 14.3A?

Explanation / Answer

Given that the length of conductor is L = 0.469 m                    Current in the wire is I = 11.0 A                     Magnitudeof magnetic field is B = 0.148 T    -------------------------------------------------------------------------------------                                                                                  here N = 1 turn            The radius of the turn is R = L/2            ( since L = 2R)                                                    = 0.0746 m             areaA = R2                        =  *(0.0746m)2                                   =----------- m2                  The maximum torqu is = NIAB                                                    =---------- N.m   ---------------------------------------------------------------------------------          For the saetorque A = / NIB                                            = / IB     ( since N = 1)                                      r2 = /IB                                           r = [ /*I*B ]1/2                                             = --------- m                         Current in the wire is I = 11.0 A                     Magnitudeof magnetic field is B = 0.148 T    -------------------------------------------------------------------------------------                                                                                  here N = 1 turn            The radius of the turn is R = L/2            ( since L = 2R)                                                    = 0.0746 m             areaA = R2                        =  *(0.0746m)2                                   =----------- m2                  The maximum torqu is = NIAB                                                    =---------- N.m   ---------------------------------------------------------------------------------          For the saetorque A = / NIB                                            = / IB     ( since N = 1)                                      r2 = /IB                                           r = [ /*I*B ]1/2                                             = --------- m     
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote