What are the steps to set up this type of problem? The work done by an external
ID: 1755587 • Letter: W
Question
What are the steps to set up this type of problem?The work done by an external force to move a -8.5Ccharge from point A to point B is 15.0*10-4J. If thecharge was started from rest and had 4.82*10-4J ofkinetic energy when it reached point B, what must be the potentialdifference between points a and b? What are the steps to set up this type of problem?
The work done by an external force to move a -8.5Ccharge from point A to point B is 15.0*10-4J. If thecharge was started from rest and had 4.82*10-4J ofkinetic energy when it reached point B, what must be the potentialdifference between points a and b?
Explanation / Answer
Here we must use the work- energy theorem , i.e. net work done = change in energy Also change in energy = final energy - initial energy = change in potential energy + change in kinetic energy Here change in kinetic energy = final - initial kineticenergy = 4.82*10-4 - 0 = 4.82*10-4 J Work done = 15.0 *10-4 J Putting the values 15.0 *10-4 J = change in potential energy +4.82*10-4 J =>change in potential energy = 10.18*10-4 J Also potential difference = potential energy / charge =10.18*10-4 J / (-8.5*10-6 )=-1.2*102 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.