It is desired to obtain a diffraction pattern for electronsusing a diffraction g
ID: 1755805 • Letter: I
Question
It is desired to obtain a diffraction pattern for electronsusing a diffraction grating with lines separated by 10 nm. The massof an electron is 9.11 × 10–31kg. Reference: Ref 29-2Suppose it is desired to observe diffraction effects for abeam of electromagnetic radiation using the same grating. Roughly,what is the required energy of the individual photons in thebeam?
a. 102 eV
b. 104 eV
d. 10–2eV
e. 10–6 eV It is desired to obtain a diffraction pattern for electronsusing a diffraction grating with lines separated by 10 nm. The massof an electron is 9.11 × 10–31kg. Reference: Ref 29-2 Suppose it is desired to observe diffraction effects for abeam of electromagnetic radiation using the same grating. Roughly,what is the required energy of the individual photons in thebeam? 102 eV 104 eV 10–2eV 10–6 eV
Explanation / Answer
wavelength = 10 * 10 ^ -9 m So, energy E = hc / where h = planck's constant = 6.625 * 10 ^ -34 Js c= speed of light = 3 * 10 ^ 8 m / s So, E = 1.9875 * 10 ^ -17 J = (1.9875 * 10 ^ -17 ) / ( 1.6 * 10 ^ -19 ) eV =124.21 eV ~ 100eV So, option ( a ) is correct c= speed of light = 3 * 10 ^ 8 m / s So, E = 1.9875 * 10 ^ -17 J = (1.9875 * 10 ^ -17 ) / ( 1.6 * 10 ^ -19 ) eV =124.21 eV ~ 100eV So, option ( a ) is correctRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.