A step-down transformer has 2500 turns on its primary and 5.0´ 10 1 turns on its
ID: 1755834 • Letter: A
Question
A step-down transformer has 2500 turns on its primary and 5.0´ 101 turns on its secondary. If the potentialdifference across the primary is 4850 V, what is the potentialdifference across the secondary? A step-down transformer has 2500 turns on its primary and 5.0´ 101 turns on its secondary. If the potentialdifference across the primary is 4850 V, what is the potentialdifference across the secondary? A step-down transformer has 2500 turns on its primary and 5.0´ 101 turns on its secondary. If the potentialdifference across the primary is 4850 V, what is the potentialdifference across the secondary?Explanation / Answer
Vp /VS = NP /NS V = Voltage, N = No.of turns subscript P is for priamry and S forsecondary 4850 /VS = 2500 /50 Voltage acrosssecondary VS = 4850* 50 / 2500 = 97.0 V V = Voltage, N = No.of turns subscript P is for priamry and S forsecondary 4850 /VS = 2500 /50 Voltage acrosssecondary VS = 4850* 50 / 2500 = 97.0 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.