A horizontal beam 4m long is attached to a vertical wall with ahinge at one end,
ID: 1755899 • Letter: A
Question
A horizontal beam 4m long is attached to a vertical wall with ahinge at one end, and a body of weigh 500N hangs from the outerend. The beam is supported by a guy wire from its outer end to thewall directly above the beam. 1. If a tension in the wire is not exceeded 100N, whatis the minimum height (h) above the beam at which it may befastened to the wall.?2. If a wire were now to be fastened at distance of 0.5m below this point in Part A, with the beam remaininghorizontal , what would the new tension in the wirebe??? Ignore the weight of the beam...
The beam is supported by a guy wire from its outer end to thewall directly above the beam. 1. If a tension in the wire is not exceeded 100N, whatis the minimum height (h) above the beam at which it may befastened to the wall.?
2. If a wire were now to be fastened at distance of 0.5m below this point in Part A, with the beam remaininghorizontal , what would the new tension in the wirebe??? Ignore the weight of the beam...
Explanation / Answer
1.the torque acting on the beam and the wire is zero thereforewe get T * h + w * L = 0 or T * h = -w * L or h = -(w * L/T) w = 500 N,L = 4 m and T = 100 N or h = -(500 * 4/100) = -20 m or h = 20 m 2.when the wire is fastened at a lower point we have h1 = (20 - 0.5) m = 19.5 m let the new tension in the wire be T1 therefore weget T1 * h1 = -w * L or T1 = -(w * L/h1) or T1 = -(500 * 4/19.5) = -102.5 N or T1 = 102.5 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.