Which one of the following will result in an electrontransition from the n = 4 l
ID: 1755910 • Letter: W
Question
Which one of the following will result in an electrontransition from the n = 4 level to the n = 7level in a hydrogen atom?a. emission of a 0.85 eVphoton
b. emission of a 0.28 eVphoton
c. absorption of a 0.57 eVphoton
d. absorption of a 0.28 eVphoton
e. emission of a 0.57 eV photon Which one of the following will result in an electrontransition from the n = 4 level to the n = 7level in a hydrogen atom? emission of a 0.85 eVphoton emission of a 0.28 eVphoton absorption of a 0.57 eVphoton absorption of a 0.28 eVphoton emission of a 0.57 eV photon
Explanation / Answer
energy in n th level E = -13.6 eV / n ^ 2 energy in n=4 level is E ' = -13.6 / 16 energy in n=7 level is E " = -13.6 / 49 So, energy difference = - [ (-13.6 / 16 ) - ( -13.6 /49 )] = - [ -0.85 eV + 0.27755 eV ] = 0.572 eVRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.