A 3.5 kg block slides with a speed of1.1 m/s on a frictionless, horizontal surfa
ID: 1756618 • Letter: A
Question
A 3.5 kg block slides with a speed of1.1 m/s on a frictionless, horizontal surface until it encounters aspring. (a) If the block compresses the spring7.5 cm before coming to rest, what isthe force constant of the spring?1 N/m
(b) What initial speed should the block have to compress the springby 1.8 cm?
2 m/s (a) If the block compresses the spring7.5 cm before coming to rest, what isthe force constant of the spring?
1 N/m
(b) What initial speed should the block have to compress the springby 1.8 cm?
2 m/s
Explanation / Answer
mass of the block m = 3.5 kg speed v = 1.1 m / s compression x = 7.5 cm = 0.075 m (a). kinetic energy of the block = potential energy of thespring ( 1/ 2) m v ^ 2 = ( 1/ 2) k x ^ 2 from this force constant k = m ( v / x ) ^ 2 = 752.88 N / m (b). compression x ' = 1.8 cm = 0.018 m we know kinetic energy of the block = potential energy of thespring ( 1/ 2) m v ^ 2 = ( 1/ 2) k x ' ^ 2 from this initial speed of the block v = x ' [ k/ m ] = 0.264 m / s ( 1/ 2) m v ^ 2 = ( 1/ 2) k x ' ^ 2 from this initial speed of the block v = x ' [ k/ m ] = 0.264 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.