The distance between the two slits in a double-slit experimentis 0.04 mm. The se
ID: 1756662 • Letter: T
Question
The distance between the two slits in a double-slit experimentis 0.04 mm. The second-order bright fringe (m = 2) ismeasured on a screen at an angle of 2.2° from the centralmaximum. What is the wavelength of the light? The distance between the two slits in a double-slit experimentis 0.04 mm. The second-order bright fringe (m = 2) ismeasured on a screen at an angle of 2.2° from the centralmaximum. What is the wavelength of the light? The distance between the two slits in a double-slit experimentis 0.04 mm. The second-order bright fringe (m = 2) ismeasured on a screen at an angle of 2.2° from the centralmaximum. What is the wavelength of the light?Explanation / Answer
separation of the slits d = 0.04 * 10 ^ -3 m angle = 2.2 degrees condition for 2 nd bright fringe is d sin = 2 from this wavelength = d sin / 2 = 7.677 * 10 ^ -7 m = 767.7 nmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.