Assuming the radius of a hydrogen atom is given by the Bohrradius, r Bohr = 5.29
ID: 1756672 • Letter: A
Question
Assuming the radius of a hydrogen atom is given by the Bohrradius, rBohr = 5.29 ×10–11 m, what is the ratio of thenuclear density of a hydrogen atom to its atomic density?Note: Assume for this calculation that the mass ofthe atom is equal to the mass of the proton.a. 4.4 ×104
c. 3.9 ×1017
d. 8.6 ×1013
e. 2.3 × 10–5 Assuming the radius of a hydrogen atom is given by the Bohrradius, rBohr = 5.29 ×10–11 m, what is the ratio of thenuclear density of a hydrogen atom to its atomic density?Note: Assume for this calculation that the mass ofthe atom is equal to the mass of the proton. 4.4 ×104 3.9 ×1017 8.6 ×1013 2.3 × 10–5
Explanation / Answer
the nuclear radius is R = ro * A1/3 ro = 5.29 × 10–11m and A = 1 or R = 5.29 × 10–11 *(1)1/3 = 5.29 × 10–11m the ratio of the nuclear density of a hydrogen atom to itsatomic density A = ((4/3)R3/(4/3)r3) =(R/r)3 r = 2R or A = (R/2R)3 = (1/2)3 = (1/8) =0.125 r = 2R or A = (R/2R)3 = (1/2)3 = (1/8) =0.125Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.