An optical system consists of a convex lens of focal length f 1 = 30 cm and a co
ID: 1756756 • Letter: A
Question
An optical system consists of a convex lens of focal lengthf1 = 30 cm and a concave mirror of focal lengthf2 = 39 cm. The lens and mirror are co-axialand are spaced a distance a = 50 cm apart.
An upright object is located a distance d = 103 cm tothe left of the lens. The image of this object formed by the lensserves in turn as the object for the mirror. The subsequent imageformed by the mirror serves as the object for the lens as it actson the (left moving) rays that have been reflected from the mirror.The lens forms the final image.
(a) Calculate the location of the final image, as measured fromthe point where the lens cuts the optical axis.
d' = cm
Answer as follows: Real Image = 1; Virtual Image = 2.
Image type =
Answer as follows: Upright = 11, Inverted = 22.
Image orientation =
Explanation / Answer
M = - v / u = - 42.33 / 103 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.