Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given that Resistance (R) = 56.0 Capacitance (C) = 33.0F = 33.0*10 -6 F Resonanc

ID: 1756893 • Letter: G

Question

Given that Resistance (R) = 56.0 Capacitance (C) = 33.0F                          = 33.0*10-6F Resonance frequency (f) = 60.0 Hz rms voltage (Vrms) = 100V (a) Now formula for calculating the value of the power factoris                cos = R/Z Here Z = [R2 +XC2]     and XC = 1 / (2fC)     rms current is Irms = Vrms /Z     Now formula for the average power is             Pavg =VrmsIrmscos     (b) Formula for the power factor in this case is               cos = R/Z Here Z = [R2 + (XL -XC)2]    XC =1 / (2fC)   and   XL =2fL   And rms current is Irms = Vrms / Z Then Pavg =VrmsIrmscos Do all the calculation work Given that Resistance (R) = 56.0 Capacitance (C) = 33.0F                          = 33.0*10-6F Resonance frequency (f) = 60.0 Hz rms voltage (Vrms) = 100V (a) Now formula for calculating the value of the power factoris                cos = R/Z Here Z = [R2 +XC2]     and XC = 1 / (2fC)     rms current is Irms = Vrms /Z     Now formula for the average power is             Pavg =VrmsIrmscos     (b) Formula for the power factor in this case is               cos = R/Z Here Z = [R2 + (XL -XC)2]    XC =1 / (2fC)   and   XL =2fL   And rms current is Irms = Vrms / Z Then Pavg =VrmsIrmscos Do all the calculation work

Explanation / Answer

Given :

       Resistance (R) =56.0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote