A resistor is 4 with a 3 T magnetic field that isdirected into the paper. There
ID: 1756938 • Letter: A
Question
A resistor is 4 with a 3 T magnetic field that isdirected into the paper. There are two rails seperated by 4 m.Neglect the mass of the bar. An applied force moves the bar to the right at a constantspeed of 3 m/s. Assume the bar and rails have negligible resistanceand friction. a) Calculate the applied force required to move the bar to theright at a speed of 3 m/s. Answer in units of N. b) At what rate is energy dissipated in the resistor? Answerin units of W. A resistor is 4 with a 3 T magnetic field that isdirected into the paper. There are two rails seperated by 4 m.Neglect the mass of the bar. An applied force moves the bar to the right at a constantspeed of 3 m/s. Assume the bar and rails have negligible resistanceand friction. a) Calculate the applied force required to move the bar to theright at a speed of 3 m/s. Answer in units of N. b) At what rate is energy dissipated in the resistor? Answerin units of W.Explanation / Answer
a. InducedEMF E = B* v * l * sin E = 3* 3 * 4 * sin900 = 36 V Currentthroughresistor I = E /R = 36/4 = 9 A Forceworking on rod F = B* I * l * sin = 3 * 9 * 4* sin900 = 108 N b. Energy dissipiated inresistor per second P = I2* R = 92 *4 = 324 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.