We place a speaker near the top of a drinking glass. The speakeremits sound wave
ID: 1757412 • Letter: W
Question
We place a speaker near the top of a drinking glass. The speakeremits sound waves with
a frequency of 3.96 kHz. The glass is 14.1 cm deep. As I pour waterinto the
glass, I find that at certain levels the sound is enhanced due tothe excitation of standing
sound waves in the air inside the glass. Find the minimum depth(cm) of water at which
this occurs (distance from surface of water to bottom of glass).The standing sound wave
has a node at the surface of the water and an antinode at the topof the glass. Assume
that the antinode is exactly at the top of the glass. The speed ofsound in air is 343 m/s.
Give the answer to 2 significant figures.
Explanation / Answer
Given : Freqency (n) = 3.96 x 103 Hz Velocity of sound (v) = 343 m/s We know that :wavelength of the wave is taking the glass as a closedtube(open at one end) = v /n = 343 / 3.96 x 103 Hz = 0.0866m = 0.0866 x 102 cm = 8.66 cm For fundamental mode : We have : L = /4 = 8.66 /4 = 2.165 cm minimum depth (cm) of water at which this occurs(distance from surface of water to bottom of glass). x =(14.1 - 2.165) cm = 11.935 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.