A student holds two leadweights, each ofmass 11 kg. When the students’arms are e
ID: 1757674 • Letter: A
Question
A student holds two leadweights, each ofmass
11 kg. When the students’arms are extended
horizontally, the lead weightsare 0.98 m from
the axis of rotation and thestudent rotates
with an angular speed of1.9rad/sec. The
moment of inertia of studentplus stool is
5.5 kgm2 and is assumed to be constant; i.e.,
the student’s arms are massless! Thenthe
student pulls the lead weightshorizontally to
a radius 0.22 m from the axis ofrotation.
Calculate the final angularspeed of the
system. Answer in units ofrad/s.
Explanation / Answer
m = 22 kg, r1 = .98 m, r2 = .22 m,1 = 1.9 rad/s, I = 5.5 kg(m2) Angular momentum is conserved: L1 = L2 I11 =I22 (I + mr12)1 = (I +mr22)2 2 = 1(I +mr12)/(I + mr22) 2 = 7.7 rad/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.