Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A taut clothesline is 11.1 mlong and has a mass of 0.375 kg. A transverse pulse

ID: 1757763 • Letter: A

Question

A taut clothesline is 11.1 mlong and has a mass of 0.375 kg. A transverse pulse is produced byplucking one end of the clothesline. If the pulsetakes 2.61 s to make six roundtrips along the clothesline, find the following.
a) speed ofpulse used T=2.61/6 to find period= .435 s used v= L/T to find speed ofpulse= 11.1/.435 = 25.517 m/s (WRONG ANSWER?)
b) know how to do...but can'tdo it because i keep getting the wrong pulse speed...what am idoing wrong?!?!?!?






a) speed ofpulse used T=2.61/6 to find period= .435 s used v= L/T to find speed ofpulse= 11.1/.435 = 25.517 m/s (WRONG ANSWER?)
b) know how to do...but can'tdo it because i keep getting the wrong pulse speed...what am idoing wrong?!?!?!?





Explanation / Answer


[a) speed ofpulse usedT=2.61/6 to find period = .435 s used v= L/Tto find speed of pulse= 11.1/.435 = 25.517 m/s (WRONG ANSWER?)]
speed of the pulse=6*2*11.1/2.61=51.03m/sec

b) know howto do...but can't do it because i keep getting the wrong pulsespeed...what am i doing wrong?!?!?!?
please observe the above

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote