Light of wavelength 600 nm passes through two slits separated by0.20 mm and is o
ID: 1758438 • Letter: L
Question
Light of wavelength 600 nm passes through two slits separated by0.20 mm and is observed on a screen 1.0 m behind the slits, Thelocation of the central maximum is marked on the screen and labeledy = 0.a) At what distance, on either side of y = 0, are the m = 1 brightfringes?
b) A very thin piece of class is then placed in one slit. Becauselight travels slower in glass than in air, the wave passing throughthe class is delayed by (5.0 X 10^-16)seconds in comparison to the wave going through the other slit, What fraction of theperiod of light wave is this delay?
c) With the glass in place, what is the phasedifference0 between the two waves as theyleave the slits?
d) The glass causes the interference fringe pattern on the screento shift sideways. Which way does the central maximum move (Towardsor away from the slit with the glass) and by how far?
Thank you!!
Explanation / Answer
= 600 nm, d = 0.20 mm, L = 1.0 m, a) y = L/d = 3.00 mm b) period T = /c = 2.0*10-15 s the required fraction t/T = 5.0*10-16 /2.0*10-15 = 1/4 c) 0 = 2*t/T = /2, so thecorresponding path difference = *(1/4) = /4 d) the central maximum moves towards with the distance s. the geometric length from the slit with the glass to the newcentral maximum = r the geometric length from the slit without the glass to the newcentral maximum = r' path difference = r' - (r + /4) = 0, so r' - r = /4 (r' - r)/d = s/L s = d/(4L) = 0.75 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.