A glass of water ( n = 1.33) has a layer ofvegetable oil ( n = 1.47) floating on
ID: 1758488 • Letter: A
Question
A glass of water (n = 1.33) has a layer ofvegetable oil (n = 1.47) floating on top. A beamof light enters the oil from above the glass with an incident angleof 57.0°. What is the refraction angle of the light leaving theoil-water interface?(Tried using Snell's Law alone to solve problem, but got the wronganswer of 68°) A glass of water (n = 1.33) has a layer ofvegetable oil (n = 1.47) floating on top. A beamof light enters the oil from above the glass with an incident angleof 57.0°. What is the refraction angle of the light leaving theoil-water interface?
(Tried using Snell's Law alone to solve problem, but got the wronganswer of 68°)
Explanation / Answer
We have n1 sin 1 = n2 sin 2 and n2 sin 2 = n3sin3. let n1 = air, n2 = oil, n3 = water. So what you really wantis 3. Therefore 1*sin(57.0) = 1.33 sin (3) 3 = 39 deg. This makes sense because it is less thanthe incident angle. Hope this helps! Mr. D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.