Suppose that one drops some liquid gallium metal into acalorimeter containing 10
ID: 1758891 • Letter: S
Question
Suppose that one drops some liquid gallium metal into acalorimeter containing 100 g of water at 5°C. The liquidgallium has a weight of 100 g, a temperature of 50°C, andmelting point of 30°C. After the mixture is stirred, the finaltemperature is 20°C, and the gallium metal has solidified.
The water equivalent of the calorimeter is 46.35 cal/deg. Specificheat of the liquid gallium is 0.0954 cal/g-C°. Specific heat ofsolid gallium is 0.0895 cal/g-C°.
What is the latent heat of fusion for the gallium metal?
Explanation / Answer
heat gained by water & calorimeter = 46.35*15+100*1*15= 2195.25 c heat lost by gallium = 100*20*.0954+100L+100*10*.0895 >>> L is the latent heatof fusion = 100L+280.3 c = 2195.25 c L = (2195.25-280.3)/100 = 19.15 c/gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.