A hot-air balloon is rising upward with a constant speed of2.40 m/s. When the ba
ID: 1759052 • Letter: A
Question
A hot-air balloon is rising upward with a constant speed of2.40 m/s. When the balloon is 2.70 m above the ground, the balloonist accidentallydrops a compass over the side of the balloon. How much time elapsesbefore the compass hits the ground?1 s
Question part1 ssm A spelunker (cave explorer) drops a stone from rest into ahole. The speed of sound is 343 m/s in air, and the sound of thestone striking the bottom is heard 1.76 safter the stone is dropped. How deep is the hole?
1 m
Question part1 ssm A spelunker (cave explorer) drops a stone from rest into ahole. The speed of sound is 343 m/s in air, and the sound of thestone striking the bottom is heard 1.76 safter the stone is dropped. How deep is the hole?
1 m
Question part1 ssm A spelunker (cave explorer) drops a stone from rest into ahole. The speed of sound is 343 m/s in air, and the sound of thestone striking the bottom is heard 1.76 safter the stone is dropped. How deep is the hole?
1 m
Question part1 ssm A spelunker (cave explorer) drops a stone from rest into ahole. The speed of sound is 343 m/s in air, and the sound of thestone striking the bottom is heard 1.76 safter the stone is dropped. How deep is the hole?
1 m
Question part1 Question part1 Question part1 Question part1 ssm A spelunker (cave explorer) drops a stone from rest into ahole. The speed of sound is 343 m/s in air, and the sound of thestone striking the bottom is heard 1.76 safter the stone is dropped. How deep is the hole?
1 m
Explanation / Answer
Choose upward as positive direction. initial velocity v = 2.40 m/s, displacement d = -2.70 m acceleration a = -9.81 m/s2 find time t d = vt + at2/2 at2/2 + vt - d = 0 t = [-v ± (v2 + 2ad)]/a note t > 0, t = [-v - (v2 + 2ad)]/a = 1.03 s speed of sound u = 343 m/s time T = 1.76 s find depth h. time for going down = t h = gt2/2 t = (2h/g) time for going up = t' t' = h/u note t + t' = T (2h/g) + h/u = T h/u + (2h/g) - T = 0 let x = h x2/u + (2/g) x - T = 0 x2 + u(2/g) x - uT = 0 x = [-u(2/g) ± (2u2/g + 4uT)]/2 note x > 0 x = [-u(2/g) + (2u2/g + 4uT)]/2 =3.84 h = x2 = 14.8 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.