A 1000 kg weather rocket is launched straight up. The rocket motorprovides a con
ID: 1759693 • Letter: A
Question
A 1000 kg weather rocket is launched straight up. The rocket motorprovides a constant acceleration for16 s, then the motor stops. The rocketaltitude 20 s after launch is5100 m. You can ignore any effects of airresistance. (a) What was the rocket'sacceleration during the first 16s?1 ____ m/s2
(b) What is the rocket's speed as it passes through a cloud5100 m above the ground?
2 _____ m/s (a) What was the rocket'sacceleration during the first 16s?
1 ____ m/s2
(b) What is the rocket's speed as it passes through a cloud5100 m above the ground?
2 _____ m/s
Explanation / Answer
a = acceleration for the first 16 s distance in 16 s = 0+(1/2)a(256) = 128a speed after 16 s = at = 16a for the next 4 s, acceleration is -g. distance in next 4 sec = 16a(4)-(1/2)g(16)= 64a-8g 128a+64a-8g=5100 a = (5100+8*9.8)/(128+64) = 26.97 m/s^2 speed at 20s = 16a-g(4) = 16*26.97-4*9.8 = 392.32 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.