One cubic centimeter (1.0 cm3) of water has a mass of 1.0 10-3kg. (a) Determine
ID: 1759754 • Letter: O
Question
One cubic centimeter (1.0 cm3) of water has a mass of 1.0 10-3kg.(a) Determine the mass of 1.0 m3 of water.
_______ kg
(b) Assuming biological substances are 98% water, estimate themasses of a cell with a diameter of 0.60 µm, a human kidney,and a fly. Take a kidney to be roughly a sphere with a radius of3.7 cm and a fly to be roughly a cylinder 5.0 mm long and 1.8 mm indiameter. (Type your answer using one of the following formats,1.2e-3 for 0.0012 and 1.20e+2 for 120.)
cell: ______kg
kidney:_____ kg
fly: ______ kg
Explanation / Answer
(a) The mass of water is for1.0cm3 is 10-3 kg Then the density is = 10-3 kg / 1.0cm3 =10-3 kg / cm3 = 1000 kg/m3 Then the mass of1.0m3 water is M = 1000 kg/m3 *1.0m3 = 1000 kg ( since density = mass / volume ) Then the mass of1.0m3 water is M = 1000 kg/m3 *1.0m3 = 1000 kg ( since density = mass / volume )Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.