A man stands on the roof of a 10.0 -m tall building andthrows a rock with a velo
ID: 1760210 • Letter: A
Question
A man stands on the roof of a 10.0 -m tall building andthrows a rock with a velocity of magnitude 24.0 m/s atan angle of 38.0 above the horizontal. You can ignore airresistance. Calculate the magnitude of the velocity of the rock justbefore it strikes the ground. A man stands on the roof of a 10.0 -m tall building andthrows a rock with a velocity of magnitude 24.0 m/s atan angle of 38.0 above the horizontal. You can ignore airresistance. Calculate the magnitude of the velocity of the rock justbefore it strikes the ground.Explanation / Answer
Given that the height of thetower is H = 10.0 m Initial velcoity is U =24.0 m/s The angle with horizontal is = 380 --------------------------------------------------------------- The horizontal initial and final velocity is Ux = Vx =Ucos = 24.0m/s*cos 380 The initial verticle velcity is Uy = U sin =24m/s*sin 380 From the equation of motion the verticle displacementis H = Uy*t - (1/2)gt2 plug in values and slove fort =------sec Then the final verticle velocity is Vy = Uy - gt =-------- m/s Then the magnitude of final velcity isV = (Vx2+Vy2) =--------- m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.