A person driving her car at 45 km/h approaches an intersection justas the traffi
ID: 1760387 • Letter: A
Question
A person driving her car at 45 km/h approaches an intersection justas the traffic light turns yellow. She knows that the yellowlight lasts only 2.0 sec before turning to red, and she is 28 maway from the near side of the intersection. Should she tryto stop, or should she speed up to cross the intersection beforethe light turns red/ The intersection is 15m wide. Hercar's max deceleration is -5.8m/s2 , whereas it canaccelerate from 45km/h to 65 km/h in 6.0 s. Ignore the lengthof her car and her reaction time.Explanation / Answer
45 km/h=12.5 m/s 65 km/h=18.06 m/s let acceleration=a v=u+a*t 18.06=12.5+a*6 a=0.93 m/s2 deceleration of the car=-5.8 initial velocity=u=12.5 if the car decelerate for 2 s the velocity of the car after 2s=v v=u-a*t v=12.5-5.8*2 v=0.9 m/s if the car accelerates in 2 s the car will travel s=u*t+(1/2)*a*t2 s=12.5*2+(1/2)*0.93*4 s=26.86 so if he accelerates he will be 1.14 m from the nearest side so it will be better if he decelerates
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.