A particle is uncharged and is thrown vertically upward from groundlevel with a
ID: 1760401 • Letter: A
Question
A particle is uncharged and is thrown vertically upward from groundlevel with a speed of 25.3 m/s. As aresult, it attains a maximum height h. The particle isthen given a positive charge +q and reaches the samemaximum height h when thrown vertically upward with aspeed of 30.2 m/s. The electric potentialat the height h exceeds the electric potential at groundlevel. Finally, the particle is given a negative chargeq. Ignoring air resistance, determine the speedwith which the negatively charged particle must be thrownvertically upward, so that it attains exactly the maximum heighth. In all three situations, be sure to include the effectof gravity.Explanation / Answer
v2 = u2 + 2* A * h In firstcase v = 0, u = 25.3 m/s, A = -9.8 m/s2 02 = 25.32 -2 * 9.8 *h => h = 640.09/19.6 = 32.66 m 02 = 25.32 -2 * 9.8 *h => h = 640.09/19.6 = 32.66 m In second case finalvelocity v = 0, u = 30.2 m/s, A = effectiveacceleration 0 = 30.22 + 2* A * 32.66 => A = -912.04 /65.32 = 13.96 m/s2 Acceleration due to electricfield a = A -g = - 13.96 - ( -9.8) = -4.16 m/s2 When the particle is given - ve charge, itwill experience same magnitude of acceleration but in oppositedirection. Hence effective acceleration will be A' = - g +a = - 9.8 +4.16 = - 5.64 m/s2 then v2 = u2 + 2* A' * h 02 = u2 + 2* ( - 5.64) * 32.66 required initialvelocity u = 368.40 = 19.19 m/s then v2 = u2 + 2* A' * h 02 = u2 + 2* ( - 5.64) * 32.66 required initialvelocity u = 368.40 = 19.19 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.