No matter what I do I just cant seem to figure this problemout......Help would b
ID: 1760612 • Letter: N
Question
No matter what I do I just cant seem to figure this problemout......Help would be so greatly appreciated :)A motorcycle officer hidden at an intersection observes a cardriven by an oblivious driver who ignores a stop sign and continuesthrough the intersection at constant speed. The police officertakes off in pursuit 2.45 s after the carhas passed the stop sign. She accelerates at 4.0 m/s2 until her speed is 118 km/h, and then continues at this speed until shecatches the car. At that instant, the car is 1.4 km from the intesection.
(a) How long did it take for the officer to catch up to thecar?
Enter a number. 1
______________ seconds
(b) How fast was the car traveling?
___________ mi/h
Enter a number.
Explanation / Answer
118 km/h=32.78 m/s distance traveled to attain speed of 32.78 m/s=s u=0 a=4 v2=u2-2*s*a 32.782=0+2*4*s s=134.3 m time taken to attain 32.78 m/s=t v=u+a*t 32.78=0+4*t t=8.2 s to cover 1400-134.3=1265.7 m time taken by her=1265.7/32.78=38.6s it took 38.6+8.2=46.8 s after she began the pursuit to catch thecar it took 46.8+2.45=49.26 s after the car was spotted to catch up in 46.8+2.45 s the car traveled 1400 m speed of the car=28.42 m/s=102.3 km/h=63.58 mi/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.