An electronic flash unit for a camera contains a capacitor with acapacitance of
ID: 1760665 • Letter: A
Question
An electronic flash unit for a camera contains a capacitor with acapacitance of 900 µF. When theunit is fully charged and ready for operation the potentialdifference between the capacitor plates is 430 V. (a) What is the magnitude of the charge on eachplate of the fully charged capacitor?C
(b) Find the energy stored in the "charged-up" flash unit.
2 J
(a) What is the magnitude of the charge on eachplate of the fully charged capacitor?
C
(b) Find the energy stored in the "charged-up" flash unit.
2 J
Explanation / Answer
Capacitance C = 900 * 10 ^ -6 F Potential differencde V = 430 V (a). Magnitude of charge Q = CV = 3.87 * 10 ^ -1 C = 0.387 C (b). Energ stored E = ( 1/ 2) C V ^ 2 = 1.849* 10 ^ -1 J = 0.1849 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.