A block is sliding on a frictionlesshorizontal surface with an initial velocity
ID: 1760784 • Letter: A
Question
A block is sliding on a frictionlesshorizontal surface with an initial velocity of
15 m/s. The block then slidesdown a 5.0 m long frictionless down ramp that makes an angle of 37degrees with the horizontal. After the down ramp the blockresumes sliding on a frictionless horizontal surface at a constantvelocity.
a. (5 points) What isthe final constant velocity of the block?
b. (5 points) Howmuch time elapses from the time the block starts to speed up
until itreaches its final velocity?
Please show ALLFormulas and work used to get your answer Thankyou
Explanation / Answer
the acceleration of the block down the rampis g sin = 9.8 * sin37 = 5.898 m/s2 . The final velocity is found by: . final velocity2 = initial velocity2 + 2ad = 152 + 2 * 5.898 * 5 = . = 283.98 . final velocity = 283.98 = 16.85 m/s . time = change in velocity / acceleration = (16.85 - 15) / 5.898 = 0.314seconds . The final velocity is found by: . final velocity2 = initial velocity2 + 2ad = 152 + 2 * 5.898 * 5 = . = 283.98 . final velocity = 283.98 = 16.85 m/s . time = change in velocity / acceleration = (16.85 - 15) / 5.898 = 0.314secondsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.