Girl and Sled A 42 kggirl and an 8.4 kg sled are on the frictionless ice of a fr
ID: 1761269 • Letter: G
Question
Girl and Sled A 42 kggirl and an 8.4 kg sled are on the frictionless ice of a frozenlake, 12 m apart but connected by arope of negligible mass. The girl exerts a horizontal 5.9 N force on the rope. (a) What is the acceleration of the sled?m/s2
(b) What is the acceleration of the girl?
m/s2
(c) How far from the girl's initial position do they meet?
m (a) What is the acceleration of the sled?
m/s2
(b) What is the acceleration of the girl?
m/s2
(c) How far from the girl's initial position do they meet?
m
Explanation / Answer
mass of the girl, m 1 = 42kg mass of the sled, m 2 = 8.4kg distance between girl and sled, d = 12 m force exerted by the girl , F = 5.9 N According to Newton's third law both girland sled experience same force (a) Acceleration of the sled, a 2=F / m 2 = 5.9 / 8.4 = 0.7 m/s^2 (b) Acceleration of the girl, a1 = F / m1 = 5.9 / 42 = 0.14 m/s^2 (c) Let they meet at a distance of xfrom the girl According tolaw of conservation of momentum m1 (x) = m 2 ( d - x ) 42 x = 8.4 ( 12 - x ) 42 x = 100.8 - 8.4 x 50.4x = 100.8 x= 2 m ( from girl)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.