Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car starting at x = 53 m accelerates from rest at a constantrate of 6.0 m/s2.

ID: 1761458 • Letter: A

Question

A car starting at x = 53 m accelerates from rest at a constantrate of 6.0 m/s2.
(a) How fast is it going after 10 s? ........ m/s
(b) How far has it gone (from x = 0) after 10 s? ........m
(c) What is its average velocity for the interval 0 t 10 s? .............. m/s A car starting at x = 53 m accelerates from rest at a constantrate of 6.0 m/s2.
(a) How fast is it going after 10 s? ........ m/s
(b) How far has it gone (from x = 0) after 10 s? ........m
(c) What is its average velocity for the interval 0 t 10 s? .............. m/s

Explanation / Answer

A car starting at x = 53 m accelerates from rest at a constantrate of 6.0 m/s2.
(a) How fast is it going after 10 s? ........ m/s
v=u+at=0+6*10=60m/sec

(b) How far has it gone (from x = 0) after 10 s? ........m
s=ut+1/2at*t=0+0.5*6*100=300m
as it starts from x=53m
the distance from the x=0 =300+53=353m

(c) What is its average velocity for the interval 0 t 10 s? .............. m/s
average velocity=total displacement/totaltime=300/10=30m/sec
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote