A single conservative force acts on a 5.00 kg particle. Theequation F x = (2 x +
ID: 1761879 • Letter: A
Question
A single conservative force acts on a 5.00 kg particle. Theequation Fx = (2x + 4) N describesthis force, where x is in meters. As the particle movesalong the x axis from x = 2.60 m to x = 5.00 m, calculate the following. (a) the work done by this force on theparticle1 J
(b) the change in the potential energy of the system
2 J
(c) the kinetic energy the particle has at x =5.00 m if its speed is 3.00 m/s atx = 2.60 m
3 J (a) the work done by this force on theparticle
1 J
(b) the change in the potential energy of the system
2 J
(c) the kinetic energy the particle has at x =5.00 m if its speed is 3.00 m/s atx = 2.60 m
3 J
Explanation / Answer
b) since the force is conservative, the work done by the force onthe particle is the negative equivalent of the potential energychanges on the system... -(the answer to part A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.