A boat moves through the water with two forces acting on it. One isa 1600 N forw
ID: 1761957 • Letter: A
Question
A boat moves through the water with two forces acting on it. One isa 1600 N forward push by the water onthe propeller, and the other is an 1300 N resistive force due to the water around thebow. (a) What is the acceleration of the900 kg boat?m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it move in 9.0 s?
m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
m/s (a) What is the acceleration of the900 kg boat?
m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it move in 9.0 s?
m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
m/s
Explanation / Answer
F = m*a 1600-1300 N = 300 N = a*900 a) a=300/900 = 1/3 m/s^2 b) a = a v = at+v0 r = (a/2)*t^2 + v0*t + r0 since v0 = 0 and r0 = 0 (starts from rest) we have: r = (a/2)*t^2 = 1/(3*2)*9^2 = 27/2 = 13.5 m c) v = 1/3 * 9 = 3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.