a baseball with the mass of 230 grams is thrown down from thebridge 280 m above
ID: 1761963 • Letter: A
Question
a baseball with the mass of 230 grams is thrown down from thebridge 280 m above the water with inital velocity of 8 ms find its velociuty when it hits the water find the length of time the ball is in the air what is the kenetic engery when it hits the water a baseball with the mass of 230 grams is thrown down from thebridge 280 m above the water with inital velocity of 8 ms find its velociuty when it hits the water find the length of time the ball is in the air what is the kenetic engery when it hits the waterExplanation / Answer
a baseball (mass 230 grams) is thrown down from a bridge 280 mabove the water with initial velocity of 8 m/s. find its velocity when it hits the waterv^2 = 8^2 + 2(9.8)(280)
v = 74.5 m/s
find the length of time the ball is in the air
280 = (avg speed) t = ((8+74.5)/2) t
t= 280*2/(8+74.5) = 6.8 sec
what is the kinetic energy when it hits the water
K = (1/2)(.23)(74.5^2) = 638.3 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.