A person pushes on a 61-kg refrigerator with a horizontal force of-270 N; the mi
ID: 1762639 • Letter: A
Question
A person pushes on a 61-kg refrigerator with a horizontal force of-270 N; the minus sign indicates that the force points in the-x direction. The coefficient of static friction is 0.60.(a) If the refrigerator does not move, what arethe magnitude and direction of the static frictional force that thefloor exerts on the refrigerator? (b) What is themagnitude of the largest pushing force that can be applied to therefrigerator before it just begins to move? Assume g =9.81 m/s2. (a) Static frictional force = -+ kg-NNkgkg-m (b) Magnitude of largest force = kg-Nkgkg-mN (a) Static frictional force = -+ kg-NNkgkg-m (b) Magnitude of largest force = kg-Nkgkg-mNExplanation / Answer
mass m = 61 kg coefficient of static friction = 0.6 horizontal force F = -270 N (a). the magnitude of the static frictional force thatthe floor exerts on the refrigerator = 270 N It is along + Xdirection (b) the magnitude of the largest pushingforce that can be applied to the refrigerator before it just beginsto move = mg = 358.68 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.