A constant force is applied to an object, causing the object toaccelerate at 6 m
ID: 1762826 • Letter: A
Question
A constant force is applied to an object, causing the object toaccelerate at 6 m/s2. Whatwould the acceleration be if each of the following things happened(from the initial state)? (a) the force is doubled1 m/s2
(b) the object's mass is doubled
2 m/s2
(c) the force and the object's mass are both doubled
3 m/s2
(d) the force is doubled and the object's mass is halved
4 m/s2 (a) the force is doubled
1 m/s2
(b) the object's mass is doubled
2 m/s2
(c) the force and the object's mass are both doubled
3 m/s2
(d) the force is doubled and the object's mass is halved
4 m/s2
Explanation / Answer
Accleration a = 6 m / s ^ 2 (a). force is doubled then accleration is doubled So, accleration a = 12 m / s ^ 2 Since from newton law f = ma (b).mass is doubled then accleration id half i.e., accleration a= 3 m / s ^2 Since f = ma (c). Accleration is not changed . i.e., accleration a = 6 m / s ^ 2 (d). accleration = 4 ( 6 ) =24 m / s ^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.