Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The plates of a parallel-plate capacitor have a separation of3.50 mm, and each h

ID: 1763012 • Letter: T

Question

The plates of a parallel-plate capacitor have a separation of3.50 mm, and each has an area of 12.6 cm^2. Each platecarries a charge of magnitude2.40×108 C. The plates are invacuum. a.) What is the capacitance? b.) What is the potential difference between the plates? V =? c.) What is the magnitude of the electric field between theplates? The plates of a parallel-plate capacitor have a separation of3.50 mm, and each has an area of 12.6 cm^2. Each platecarries a charge of magnitude2.40×108 C. The plates are invacuum. a.) What is the capacitance? b.) What is the potential difference between the plates? V =? c.) What is the magnitude of the electric field between theplates?

Explanation / Answer

. The plates of a parallel-plate capacitor have a separation of3.50 mm, and each has an area of 12.6 cm^2. Each platecarries a charge of magnitude2.40×108 C. The plates are invacuum. a.) What is the capacitance? b.) What is the potential difference between the plates? V =? c.) What is the magnitude of the electric field between theplates? .  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- a.) What is the capacitance? b.) What is the potential difference between the plates? V =? c.) What is the magnitude of the electric field between theplates? .  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- . 01.   C = Capacitance = (*A)/d 02.   C = Capacitance = Q/V 03.   E = V/d . 04.   A = plate area = 12.6 cm2 = (12.6cm2)*(1 meter/100cm)2 = 1.260E-3m2 05.   d = distance between the plates = 3.50 mm =(3.50 mm)*(1m/1000mm) = 3.500E-3 meters 06.   = 0 =8.85418782E-12 Farads/meter    07.   C = (*A)/d = (8.85418782E-12Farads/meter)*(1.260E-3 m2)/(3.500E-3 meters) 08.   C = 3.188E-12 Farads = 3.2picoFarads 09.   V = Q/C = (2.40E-8 Coulombs)/(3.188E-12Farads) = 7,529.4volts 10.   E = V/d = (7529.4 volts)/(3.500E-3 meters) =2,151,255.4volts/meter ˜ 2.15 megaVolts/meter .
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote