a. A uniformy accelerated object is monitored for 10.0sbeginning at a cetain ins
ID: 1763017 • Letter: A
Question
a. A uniformy accelerated object is monitored for 10.0sbeginning at a cetain instant during its motion. If thevelocity of the object at the beginning of the 10.0s perios is 10.0cm/s2, what is its velocity at the end of the 10.0sperios? Assume the acceleration of the object is constant andis equal to 30.0 cm/s2. b. What is the average velcity of the object during the10.0s? c. Use the average velocity to find the distance the objecttravels during the 10.0s period. a. A uniformy accelerated object is monitored for 10.0sbeginning at a cetain instant during its motion. If thevelocity of the object at the beginning of the 10.0s perios is 10.0cm/s2, what is its velocity at the end of the 10.0sperios? Assume the acceleration of the object is constant andis equal to 30.0 cm/s2. b. What is the average velcity of the object during the10.0s? c. Use the average velocity to find the distance the objecttravels during the 10.0s period.Explanation / Answer
Velocity at the end of 10s is V = u + at = 10 + 30 *10 = 310 cm/s The diatance travelled in 10 s is S = ut + 0.5at2 = 10 * 10 + 0.5 *30 * 100 = 100 + 1500 = 1600 cm Average velocity = x /t = 1600cm / 10.0s = 160 cm/s Average velocity = 2* acceleration * distance distance = V2 - U2/2a = (160)2 - (10)2 / 2*30 = 425cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.