Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is thrown horizontally from the top of a building 0.10km high. The ball s

ID: 1763516 • Letter: A

Question

A ball is thrown horizontally from the top of a building 0.10km high. The ball strikes the ground at a point 65 m horizontallyaway from and below the point of release. What is the speed of theball just before it strikes the ground? the answer is 47,,,,i need details. A ball is thrown horizontally from the top of a building 0.10km high. The ball strikes the ground at a point 65 m horizontallyaway from and below the point of release. What is the speed of theball just before it strikes the ground? the answer is 47,,,,i need details.

Explanation / Answer

initial vertical velocity=0 vertical acceleration=g=9.8 h=100 time taken to reach ground=t h=u*t+(1/2)*g*t2100=0+(1/2)*9.8*t2 t=4.52 s vertical velocity when it strike=v v=u+g*t v=0+9.8*4.52 v=44.27 initial horizontal velocity=V horizontal acceleration=0 65=V*t 65=V*4.52 V=14.38 m/s velocity when itstrike=(14.382+44.272)=47 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote