Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given these settings: Initial angular velocity = 1.00 rad/s Radius = 5.00 cm Ang

ID: 1763733 • Letter: G

Question

Given these settings: Initial angular velocity = 1.00 rad/s
Radius = 5.00 cm
Angular acceleration = 1.00 rad/s2 Determine the values of the following at a timeof 6.00 s. (a) What is the speed of the objectat t = 6.00 s? (in m/s)

(b) What is the (radial) acceleration of the objectat t = 6.00 s? (in m/s2)

(c) Now assume that in "Nonuniform circular motion" and that theangular acceleration is set to a non-zero value. Choose all thecorrect statements about this situation from the list below.
Forthis situation the magnitude of the acceleration is equal tov2/r at all times, where v is the speed and r is theradius.
Themagnitude of the acceleration always increases as time goesby.
Thevelocity vector is always perpendicular to the black arrow, whichrepresents the position vector.
Theacceleration vector is always perpendicular to the velocityvector.
Inthis situation the velocity can only be zero at t = 0.
Inthis situation the acceleration can never be equal tozero. Given these settings: Initial angular velocity = 1.00 rad/s
Radius = 5.00 cm
Angular acceleration = 1.00 rad/s2 (a) What is the speed of the objectat t = 6.00 s? (in m/s)

(b) What is the (radial) acceleration of the objectat t = 6.00 s? (in m/s2)

(c) Now assume that in "Nonuniform circular motion" and that theangular acceleration is set to a non-zero value. Choose all thecorrect statements about this situation from the list below.
Forthis situation the magnitude of the acceleration is equal tov2/r at all times, where v is the speed and r is theradius.
Themagnitude of the acceleration always increases as time goesby.
Thevelocity vector is always perpendicular to the black arrow, whichrepresents the position vector.
Theacceleration vector is always perpendicular to the velocityvector.
Inthis situation the velocity can only be zero at t = 0.
Inthis situation the acceleration can never be equal tozero.

Explanation / Answer

     o = Initial angular velocity = 1.00 rad/s
r = Radius = 5.00 cm =0.05 m
= Angular acceleration = 1.00 rad/s2 t = time = 6 s (a)    = o + t= 1 + (1) (6) = 6 rad / s         v = r = (0.05) ( 6 ) = 0.3 m/s (b)   radial acceleration , a = v2 /r = ( 0.3 ) 2 / 0.05 = 1.8 m/s^2 (c)    correct statement : Thevelocity vector is always perpendicular to the black arrow, whichrepresents the position vector. t = time = 6 s (a)    = o + t= 1 + (1) (6) = 6 rad / s         v = r = (0.05) ( 6 ) = 0.3 m/s (b)   radial acceleration , a = v2 /r = ( 0.3 ) 2 / 0.05 = 1.8 m/s^2 (c)    correct statement : Thevelocity vector is always perpendicular to the black arrow, whichrepresents the position vector.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote