Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A box of bananas weighing 35.0 N rests ona horizontal surface. The coefficient o

ID: 1763786 • Letter: A

Question

A box of bananas weighing 35.0 N rests ona horizontal surface. The coefficient of static friction betweenthe box and the surface is 0.39, and thecoefficient of kinetic friction is 0.22.
(a) If no horizontal force is applied to thebox and the box is at rest, how large is the friction force exertedon the box?
1 N

(b) What is the magnitude of the friction force if a monkey appliesa horizontal force of 6.1 N to the box andthe box is initially at rest?
2 N

(c) What minimum horizontal force must the monkey apply to startthe box in motion?
3 N

(d) What minimum horizontal force must the monkey apply to keep thebox moving at constant velocity once it has been started?
4 N

(e) If the monkey applies a horizontal force of 18.5 N, what is the magnitude of the friction forceand what is the box's acceleration?
frictional force 5 N acceleration 6 m/s2 (a) If no horizontal force is applied to thebox and the box is at rest, how large is the friction force exertedon the box?
1 N

(b) What is the magnitude of the friction force if a monkey appliesa horizontal force of 6.1 N to the box andthe box is initially at rest?
2 N

(c) What minimum horizontal force must the monkey apply to startthe box in motion?
3 N

(d) What minimum horizontal force must the monkey apply to keep thebox moving at constant velocity once it has been started?
4 N

(e) If the monkey applies a horizontal force of 18.5 N, what is the magnitude of the friction forceand what is the box's acceleration?
frictional force 5 N acceleration 6 m/s2 frictional force 5 N acceleration 6 m/s2 frictional force 5 N acceleration 6 m/s2

Explanation / Answer

Given that the weight of box is W = 35 N      The coefficient of static friction between the box andthe surface is s = 0.39,      the coefficient of kinetic friction  isk = 0.22 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Given that the weight of box is W = 35 N      The coefficient of static friction between the box andthe surface is s = 0.39,      the coefficient of kinetic friction  isk = 0.22 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------    (a) The frictinal force is f =s*N                                          =  s*W                                          =13.65N            (b) If applied force is F = 6.1 N                   This force is smaller than the static frictional force .Sofictional force is f = 13.65 N     (c) The minimum force requiredto start the motion is equal to the static friction that is F=13.65N     (d) If the box moving with the constantvelcoity                          F - f = ma                           F- f = 0                           F= f                             = k*N                              =k*W                               = 7.7 N       If the monkey applies theforce F = 18.5 N then        The magnitude offrictional force is f = k*W = 7.7 N                               F - f = ma                       F- k*W =(W/g)a                                                 a = F /W - k                                        =------------ m/s2                                        =------------ m/s2