It is desired to construct a solenoid that has a resistance of2.86 (at 20 degree
ID: 1763796 • Letter: I
Question
It is desired to construct a solenoid that has a resistance of2.86 (at 20 degree C) and produces a magnetic field at itscenter of 0.0413 T when it carries a current of 1.04 A. Thesolenoid is to be constructed from copper wire having a diameter of1.12mm. The resistivity of the copper is 1.7x10^(-8).m. Find thenumber of turns of wire needed if the radius of the solenoid is tobe 0.52cm and find the length of the solenoid in cm The resistivity of the copper is 1.7x10^(-8).m. Find thenumber of turns of wire needed if the radius of the solenoid is tobe 0.52cm and find the length of the solenoid in cmExplanation / Answer
Given that theresistance of wire is R = 2.86 The magnetic field atcenter is B = 0.0413 T Current is I = 1.04A Diameter of wire is d =1.12*10-3m Resistivity of copper is = 1.7*10-8 .m radius of solenoid is r= 0.52cm =0.0052 m ----------------------------------------------- The resistance of wire is R = L/ A = L /(d/2)2 L = R*(d/2)2 / = -------- m The magnetic field at the center of the solenoidis B = o*N*I / L N = B*L / o*I = --------- turns The length of solenoid is l = N /2r = -------- m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.