Consider the system shown in the figure below. Block A weighs 48.4 N and block B
ID: 1763803 • Letter: C
Question
Consider the system shown in the figure below. Block Aweighs 48.4 N and block B weighs20.8 N. Once block B is set intodownward motion, it descends at a constant speed.(a) Calculate the coefficient of kineticfriction between block A and the tabletop.
1
(b) A cat, also of weight 48.4 N, fallsasleep on top of block A. If block B is now setinto downward motion, what is its acceleration?
magnitude 2 m/s2 direction 3---Select---upwarddownward (a) Calculate the coefficient of kineticfriction between block A and the tabletop.
1
(b) A cat, also of weight 48.4 N, fallsasleep on top of block A. If block B is now setinto downward motion, what is its acceleration?
magnitude 2 m/s2 direction 3---Select---upwarddownward magnitude 2 m/s2 direction 3---Select---upwarddownward
Explanation / Answer
a) let the tension be T in the string, let acceleratin be a,since a = 0, we have: 20.8N - T =0 (1) T-48.4N* =0 (2) (1)+(2) =>20.8N-48.4N = 0 => = 20.8N/48.4N = 0.429Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.