The figure below shows a current loop ABCDEFA carrying a current i = 5.50 A. The
ID: 1763851 • Letter: T
Question
The figure below shows a current loop ABCDEFA carrying a current i = 5.50 A. The sides of the loop are parallel to the coordinate axes shown, with AB = 20.0 cm, BC = 70.0 cm, and FA = 10.0 cm. In unit-vector notation, what is the magnetic dipole moment of this loop? (Hint: Imagine equal and opposite currents i in the line segment AD; then treat the two rectangular loops ABCDA and ADEFA.) Note: be sure to enter the components of your magnetic dipole moment in the order -component first (if any), then -component (if any), and then - component (if any).Explanation / Answer
for k component: 5.50*0.70*0.20 = 0.77 direction: -k so answer should be -0.77
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.