Suppose the stone is thrown at an angle of 33.0° below the horizontal from the s
ID: 1764157 • Letter: S
Question
Suppose the stone is thrown at an angle of 33.0° below the horizontal from the same building(h = 43.0 m) as in the exampleabove. If it strikes the ground 49.9 maway, find the following. Find the time of flight? the initial speed? speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact ? Any help as to how i start this problem would be great i amcompletely lost! Suppose the stone is thrown at an angle of 33.0° below the horizontal from the same building(h = 43.0 m) as in the exampleabove. If it strikes the ground 49.9 maway, find the following. Find the time of flight? the initial speed? speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact ? Any help as to how i start this problem would be great i amcompletely lost!Explanation / Answer
= 33.0o, h = 43.0 m, d = 49.9 m x = v0cos*t, so t = x/(v0cos) y = v0sin*t - gt2/2 = x*tan -0.5g*[x/(v0cos)]2 now y = -h, x = d -h = d*tan -0.5g*[d/(v0cos)]2 -43.0 = 49.9*tan(33.0) -0.5g*49.92/[v02*cos2(33.0)] v0 = 15.2 m/s t = d/(v0cos) = 3.91 s ' = tan-1[(v0sin -gt)/(v0cos)] = -67.0o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.