An asteroid is moving along a straight line. A force actsalong the displacement
ID: 1764229 • Letter: A
Question
An asteroid is moving along a straight line. A force actsalong the displacement of the asteroid and slows it down. Theasteroid has a mass of 4.8 × 104 kg,and the force causes its speed to change from 7800 to 5900m/s.(a) What is the work done by the force?
(b) If the asteroid slows down over a distance of1.7 × 106 m determine the magnitude ofthe force. An asteroid is moving along a straight line. A force actsalong the displacement of the asteroid and slows it down. Theasteroid has a mass of 4.8 × 104 kg,and the force causes its speed to change from 7800 to 5900m/s.
(a) What is the work done by the force?
(b) If the asteroid slows down over a distance of1.7 × 106 m determine the magnitude ofthe force.
Explanation / Answer
mass m = 4.8 * 10 ^ 4 kg Initial speed u = 7800 m / s final speed v = 5900 m / s (a).magnitude work done by the force = change inkinetic energy Since from work energytheorem = ( 1/ 2) m [ u ^ 2 - v ^ 2 ] W= 6.2472 * 10 ^ 11 J (b). Distance S = 1.7 * 10 ^ 6 m So, force F = W / S = 3.67 * 10 ^ 5 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.