For a problem I have this: During a curling match, a 21.0 kg stone slides along
ID: 1764328 • Letter: F
Question
For a problem I have this:During a curling match, a 21.0 kg stone slides along a uniformlysmooth and level sheet of ice. The stone stops in the middle of thecenter circle, 40.8m from the release point. Take Mk=0.050 betweenthe stone and ice.
for the third part it asks:
The stone is swung in a circular arc of radius 0.70m just beforebeing released onto the ice. What force must be exerted by thethrowers arm at the bottom of the arc just before the stone isreleased?
I know I can use F=ma and then since theres a radius i can usef=mv2/r
but I don't know what forces there are besides mg..
any help?
Explanation / Answer
Wf = m g x is the workdone against friction by the stone This must equal the kinetic energy of the stone when it wasreleased m g x = 1/2 m v2 willgive us the speed of the stone when it was released v = (2 m g x) = (2 * .05 * 9.8 *40.8) = 6.32 m/s Then the centripetal force that must be exerted on the stoneat release is F = m v2 / R = 21 * 6.322 / .7 = 1200NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.