A transformer has 400 primary turns and 10 secondary turns. If Vp is 114 V (rms)
ID: 1764358 • Letter: A
Question
A transformer has 400 primary turns and 10 secondary turns. If Vp is 114 V (rms), what is Vs, assuming an open circuit? If the secondary is now connected to a resistive load of 23 Ohm, what is the current in the primary? What then is the current in the secondary? A A 48.0 mH inductor has a reactance of 1.90 kOhm. What is its operating frequency? Hz What is the capacitance of a capacitor with the same reactance at that frequency? F If the frequency is doubled, what is the new reactance of the inductor? Ohm What is the new reactance of the capacitor? OhmExplanation / Answer
Q 1) N1 = 400 N2 = 10 Resistiveload in secondary , R = 23 Current in secondary, I2 =Vs / R = 2.85 / 23 = 0.1239 A N2 / N1 = I1 / I2 10 / 400 = I1 / 0.1239 Current in primary, I1 =0.1239 / 40 = 0.0031 A Q2) Xc = 1 / ( 2fC) Xc 1 / f When frequecy is doubled , then the reactace becomes half New reactance = 1.9 /2 =0.95 k = 950Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.