A space vehicle is coasting at a constant velocity of 22.2 m/s inthe + y directi
ID: 1764474 • Letter: A
Question
A space vehicle is coasting at a constant velocity of 22.2 m/s inthe +y direction relative to a space station. The pilot ofthe vehicle fires a RCS (reaction control system) thruster, whichcauses it to accelerate at 0.284 m/s2 in the +xdirection. After 52.9 s, the pilot shuts off the RCS thruster.After the RCS thruster is turned off, find (a) themagnitude and (b) the direction of the vehicle'svelocity relative to the space station. Express the direction as anangle (in degrees) measured from the +y directionSimilar question to no. 22 but the values are different...and ithasn't been answered in the textbook solution
Explanation / Answer
Given that the horizontal velocity ofvehicle is Vy = 22.2 m/s Initial velocity in x-direction is Ux =0 The acceleration is ax =0.284m/s2 Time taken is t = 52.9s ----------------------------------------------------- The final velocity of the body inx-direction is Vx = Ux + ax*t = 0 + 0.284m/s2*52.9s = 15.02 m/s Then the final velocity is V = (Vx2 + Vy2)1/2 = ---------- m/s The angle relative to y-axis is =tan-1 ( Vx / Vy ) = --------degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.