Two blocks are connected by a very light string passing over amassless and frict
ID: 1764685 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a very light string passing over amassless and frictionless pulley (see figure). Traveling atconstant speed, the 17.5-N block moves77.0 cm to the right and the 12.2-N block moves 77.0 cmdownward. (Let w1 = 17.5 N and w2 = 12.2 N.) (a) During this process, how much work is doneon the 12.2-N block by gravity?1 J
During this process, how much work is done on the 12.2-N block by the tension in the string?
2 J
(b) During this process, how much work is done on the 17.5-N block by gravity?
3 J
During this process, how much work is done on the 17.5-N block by the tension in the string?
4 J
During this process, how much work is done on the 17.5-N block by friction?
5 J
During this process, how much work is done on the 17.5-N block by the normal force?
6 J
(c) Find the total work done on the 12.2 Nblock.
7 J
Find the total work done on the 17.5 Nblock.
8 J
(a) During this process, how much work is doneon the 12.2-N block by gravity?
1 J
During this process, how much work is done on the 12.2-N block by the tension in the string?
2 J
(b) During this process, how much work is done on the 17.5-N block by gravity?
3 J
During this process, how much work is done on the 17.5-N block by the tension in the string?
4 J
During this process, how much work is done on the 17.5-N block by friction?
5 J
During this process, how much work is done on the 17.5-N block by the normal force?
6 J
(c) Find the total work done on the 12.2 Nblock.
7 J
Find the total work done on the 17.5 Nblock.
8 J
Explanation / Answer
w1 = 17.5 N,w2 = 12.2 N. s = 0.770m (a) During this process, how much work is done on the 12.2-N block by gravity? W1 = w2 * s = 9.394 J During this process, how much work is done on the 12.2-N block by the tension in the string? W2 = T * s * cos(180) = -w2* s = -9.394 J (b) During this process, how much work is done on the 17.5-N block by gravity? W3 = w1 * s * cos(90) = 0 During this process, how much work is done on the 17.5-N block by the tension in the string? W4 = T * s * cos(0) = w2 *s = 9.394 J During this process, how much work is done on the 17.5-N block by friction? W5 = f * s * cos(180) = -w2 * s =-9.394 J (note "constant speed", friction f = tension T =w2 ) During this process, how much work is done on the 17.5-N block by the normal force? W6 = N1 * s * cos(90) = 0 (c) Find the total work done on the 12.2 Nblock. W = W1 + W2 = 0 Find the total work done on the 17.5 Nblock. W = W3 + W4 + W5 + W6 =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.