A powerful bolt of lightning can carry a current of 225 kA. (a) Treating a light
ID: 1764747 • Letter: A
Question
A powerful bolt of lightning can carry a current of 225 kA. (a) Treating a lightning bolt as a long, thinwire, calculate the magnitude of the magnetic field produced bysuch a bolt of lightning at a distance of 93 m.___________? µT
(b) If two such bolts strike simultaneously at a distance of13 m from each other, what is themagnetic force per meter exerted by one bolt on the other?
___________? N/m (a) Treating a lightning bolt as a long, thinwire, calculate the magnitude of the magnetic field produced bysuch a bolt of lightning at a distance of 93 m.
___________? µT
(b) If two such bolts strike simultaneously at a distance of13 m from each other, what is themagnetic force per meter exerted by one bolt on the other?
___________? N/m
Explanation / Answer
current i = 225 kA = 225000A distance r= 93 m magnetic field B = i / 2r where = 4* 10 ^ -7 H / m plug th evalues weget B = 483.8 * 10 ^ -6 T = 438.8 T (b). Force per unit length F / L = i ^ 2 /2r = 108.87 N / mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.